درمنطقه جنوب  حمل بار به جنوب به دلیل وجود شرکت های نفتی و بندرهای تجاری و صنعتی و بازارچه های مرزی و مهمیکه ایران وجود دارد همه روزه حمل بار از تهران به شهرها و درگاهها و بندرهای جنوبی کشور صورت می گیرد.

وسعت مناطق جنوبی کشور از نواحی جنوبی زاگرس و کرانه های شمالی خلیج فارس می باشد، استان های فارس ، کرمان ، هرمزگان، خوزستان، بوشهر و کهکیلویه و بویراحمد جزء این مناطق می باشند.

به دلیل وجود بنادر و مناطق آزاد تجاری و درگاههای واردات و صادرات در مناطق جنوب و حوزه خلیج فارس حمل بار به جنوب کشور از رونق بسیاری برخوردار است.

در راستای حمل بار بطور موفق از جمله بارهای صادراتی وجود کادر مجرب و حرفه ای وسایل بخصوص در حمل و نقل ضروری است.

به دلیل مسافت و مسیر بسیار طولانی و سختی ها و ناهمواری های راه و شرایط آب و هوایی ویژه منطقه جنوب و بار ترافیکی و شلوغی راه معمولا هزینه های حمل بار به جنوب کشور متفاوت و متغیر می باشد، در نتیجه رقابت بین شرکتهای حمل بار در مناطق جنوب بسیار زیاد است و داشتن سیستم های آنلاین، کوتاه ترین زمان ممکن حمل بار از مبدا به مقصد، کمترین قیمتها با بهترین کیفیت و امنیت مواردی هستند برای ایجاد رقابت بین این شرکت ها.

بندر لنگه یکی دیگر از بنادر جنوب کشور که از تردد بسیار زیادی در این منطقه و یکی از قطب های تجاری کشور می باشد، بندر لنگه یکی از قدیمی ترین بنادر جهان است  این شهرستان از سمت شمال با استان فارس و شهرستان بستک از سمت جنوب به خلیج فارس و از سمت شرق به شهرستان بندر خمیر و از غرب با شهرستان پارسیان هم‌مرز است.

براي حمل بار به جنوب کشور و به بندر لنگه به همراه داشتن بیمه نامه معتبر یکی از واجب ترین و مهم ترین موارد مورد نیاز می­باشد.

برای حمل بار به جنوب و یا بندر لنگه نیاز به انتخاب بهترین و مناسب ترین کامیون داریم که از این میان باید از کامیونت های مسقف و یا خاور مسقف استفاده کرد.

یکی از پر کار ترین باربری ها باربری اهواز است در دو خط تهران به اهواز ، و اهواز به تهران مشغول به کار هستند، باربری های پر کار دیگری نیز در شهرهای استان بوشهر و دیگر شهرهای جنوبی ایران مشغول به فعالیت هستند و همه ی باربرب ها از نظر محاسبه هزینه ها و یکدیگر متفاوتند.

بندر بوشهر یکی دیگر از درگاهها و بنادر مهم کشور در مقوله صادرات و واردات می باشد، ویژگی هایی مانند مرزهای آبی طولانی به همراه تأسیسات مجهز بندری، صنایع عظیم دریانوردی و امکانات توسعه آنها، فرودگاه بین المللی، ارتباط با کشورهای حوزه جنوبی خلیج فارس از جمله خصوصیات مهم این بندر در جهت رونق بخشیدن به اقتصاد کشور است.

از مزیتهای مهم و کاربردی در منطقه ویژه اقتصادی بندر بوشهر می توان؛ صدور گواهی مبدأ برای کالاهایی که از منطقه خارج می شوند، صدور قبض انبار تفکیکی قابل معامله توسط مدیریت منطقه، امکان پردازش کالا (مهلت توقف کالاهای وارد شده به منطقه با تشخیص مدیریت منطقه است)،امکان ترانزیت و صادرات مجدد برای کالاهای وارده در منطقه، امکان ورود کالا بدون پرداخت عوارض گمرکی و سود بازرگانی در  منطقه،برخورداری از معافیت گمرکی برای ورود کالاهای ساخته شده در منطقه به داخل کشور به میزان ارزش افزوده،امکان مشارکت و سرمایه گذاری داخلی وخارجی و راه اندازی دفتر وزارت خارجه در استان جهت تسهیل در صدور روادیدرا عنوان کرد،که با توجه به این مزیت ها،ورود و خروج کالا با هدف ترانزیت و جابجایی را از مرزهای کشور تسهیل می بخشد.

بندر بوشهر به طور کلی در زمینه رونق بخشیدن به حمل بار به جنوب کشور و شهرها و بنادر همجوار خود و همچنین ایجاد زمینه های سرمایه گذاری موفق در بخش ها و شهرهای مختلف استان بوشهر از اهمیت بسزایی برخوردار است، همچنین به روند توسعه صادرات بهبود بخشیده و در جذب سرمایه گذاران کشورهای حوزه جنوبی خلیج فارس و افزایش صادرات غیرنفتی توانسته تا حد زیادی مثمر ثمر واقع گردد.

بندر عباس نیز به دلیل موقعیت مناسب جغرافیایی، در جهت جا به جایی کالا و سرمایه نقش به سزایی برای استان هرمزگان و نیز حمل بار به جنوب کشور ایفا می کند و بندر عباس به منطقه ویژه اقتصادی معادن، فلزات، کشتی‌سازی و صادرات و واردات کالا تبدیل شده‌ است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *